Co zrobić z zużytymi tonerami i tuszami?
Z przykrością musimy stwierdzić, że zdecydowana większość zużytych tonerów i tuszów trafia do koszów na śmieci przeznaczonych na odpady zmieszane. Szkoda, bo wcale nie tam leży ich ostateczne przeznaczenie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że takie pojemniki można wtórnie wykorzystać. Niezależnie od tego czy mamy drukarkę laserową, atramentówkę, tusz lub toner prędzej czy później skończą się. O ile dla wielu użytkowników najłatwiejszym sposobem na pozbycie się problemu będzie właśnie wyrzucenie elementów do kosza pod zlewem, z kilku względów będzie to najgorsze możliwe rozwiązanie sytuacji. Mieszanki przygotowywane przez chemików mają bogaty skład, co przekłada się na szkodliwość pustych kartridżów i tonerów dla środowiska. W kartridżach i kasetkach pozostaną, chcąc nie chcąc, resztki substancji, które pozwalają przelać słowa na papier. Niestety nie ma możliwości całkowitego ich usunięcia z pojemników. Tego typu odpady stanowią grupę problemową w gospodarstwach domowych oraz przedsiębiorstwach. Jest jednak kilka sposobów, które pomogą ten kłopot rozwiązać.
Jak sprawdzić czy toner lub tusz jest pusty?
To zadanie nie jest szczególnie skomplikowane. Standardowo urządzenia same komunikują nam o niskim poziomie wkładu atramentowego, a najprostsze modele atramentówek posiadają wbudowane diody, które pozwolą nam ten stan monitorować. Zielona dioda oznacza, że poziom atramentu jest zadowalający, kiedy zmienia się ona na czerwoną, znaczy to, że czas zamówić nowy wkład. Zaawansowane modele drukarek posiadają wbudowany panel, który pokaże nam, co dokładnie z drukarką się dzieje. Problemy mogą mieć użytkownicy drukarek z wbudowaną głowicą. Po regeneracji kartridża drukarka wciąż będzie informowała o niskim poziomie tuszu. Chipu zainstalowanego w kartridżach, które można zregenerować, zresetować się nie da. W tym przypadku zdajmy się na własny osąd jakości druku.
Co zrobić z pustym tonerem lub tuszem do drukarki?
Kiedy już wszystkie znaki wskazują na czas wymiany tusza lub tonera, poza zakupem nowego, musimy zdecydować się na sposób utylizacji zużytego pojemnika. Pierwszym możliwym rozwiązaniem jest oddanie ich w punkcie wymiany nowych materiałów eksploatacyjnych. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym narzuca na sprzedawców obowiązek przyjmowania zużytych elementów. Często specjalne pojemniki na odpady niebezpieczne spotkamy nie tylko w sklepach z elektroniką, ale także w supermarketach czy mniejszych sklepach. Idąc po codzienne lub cotygodniowe zakupy możemy pomóc zachować naszą planetę dla przyszłych pokoleń w lepszym stanie.
Na zużytych kartridżach i kasetach możesz nawet zarobić, co prawda niewiele, ale wciąż. Odpowiednie firmy skupują je i kolejno odsprzedają po ponownym napełnieniu. Możesz także zlecić ponowną regenerację i napełnienie w odpowiednim punkcie. Ten sposób cieszy się coraz większą popularnością, pozwala nam to zaoszczędzić. Usługa ta będzie tańsza, niż zakup nowej części. W tzw. PSZOK-ach tj. Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych gminy przyjmują odpady niebezpieczne, przy okazji możesz tutaj zostawić też przeterminowane leki, czy odpady budowlane. Tego typu śmieci trafiają następnie do specjalistycznych miejsc zajmujących się ich utylizacją, tak aby wpływ na środowisko był jak najmniejszy.
Sprawdź również: Dlaczego tusze do drukarek są takie drogie?
Dlaczego warto utylizować tonery i tusze?
Obok wody i pigmentów, które wydają się nie być wcale takie złe, w ich skład wchodzą polimery, związki chelatowe, konserwanty, koagulanty, substancje higroskopijne, humectanty, ati-kogationy i inne. W zetknięciu z warunkami atmosferycznymi będą stanowiły poważne zagrożenie dla natury. Dbałość o nasze środowisko naturalne powinna przyjść nam w pierwszej kolejności na myśl zastanawiając się, jak zutylizować powstały odpad. Nie tylko szkodliwe substancje zagrażające środowisku mają tutaj znaczenie, ale też materiały obudowy. Jest ona wykonana z tworzyw sztucznych, które rozkładają się setki, a nawet tysiące lat. Wspomniane już resztki substancji chemicznych wydostające się z kartridżów i kaset zanieczyszczają wodę, glebę i powietrze, w dużych ilościach nagromadzone cząstki lotne mogą spowodować astmę, pylicę, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory. Zadbajmy więc nie tylko o środowisko, ale o siebie i naszych najbliższych. Poza tym do utylizacji zużytych kaset po tonerach i tuszach zobowiązuje nas Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 roku, mówiąca o konieczności utylizacji odpadów niebezpiecznych. Za nieprawidłowe pozbycie się odpadów grożą nam konsekwencje prawne, których na pewno wolelibyśmy uniknąć.