Co zrobić, żeby tusz do drukarki nie wysychał?
Wcale nieodosobniony problem powoduje, że nie sposób niczego wydrukować w należyty sposób. Czy w przypadku wystąpienia sytuacji, kiedy wyschnie nam tusz w drukarce, możemy szybko i skutecznie temu zaradzić? I co należy czynić, by uniknąć na przyszłość podobnych sytuacji?
Przede wszystkim – profilaktyka
W praktyce nie trzeba zanadto się wysilać, by zjawisko zasychającego tuszu nie wystąpiło w użytkowanej przez nas drukarce. Zapobieganie to nic innego jak regularne drukowanie. Wystarczy nawet jedna strona na kilka dni, by uniknąć podobnych problemów. O ile w biurach nie ma z tym problemu, o tyle wydruków w domach z reguły nie wykonujemy równie często i tu pojawia się kłopot.
Mieszanka substancji określanych mianem tuszu z czasem przechodzi ze stanu ciekłego w stały. Na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie zapobiec procesowi krzepnięcia. Możemy jednak wspomóc drukarkę w działaniu i skorzystać z opcji czyszczenia głowicy. W przypadku większości urządzeń znajdziemy ją w dołączonym przed producenta dedykowanym oprogramowaniu. Regularnie dokonując podobnej konserwacji, udrożnimy cienkie kanaliki, przez które przechodzi tusz.
Jakość sprzętu też ma znaczenie
Różnice w cenach sprzętu przeznaczonego do drukowania nie wynikają wyłącznie ze strategii sprzedażowej producentów. Trzeba pamiętać o zupełnie innej wydajności, jakości wydruku, czy dodatkowej funkcjonalności. Dziś w sprzedaży znajdziemy także drukarki, które same potrafią przeciwdziałać zasychaniu tuszu w drukarkach. Ten niemalże bezobsługowy sprzęt pozwala nam zapomnieć o problemach, z którymi borykają się użytkownicy innych drukarek.
Minusem urządzeń wyposażonych w system automatycznego czyszczenia głowicy jest to, że może się to odbywać o dowolnej porze, także i w środku nocy. Będąc wyczulonym na hałas można mieć zastrzeżenia do tego rodzaju udogodnień. Jednakże jest to dość niska cena za to, by nie doświadczyć nigdy więcej zaschniętego tuszu w drukarce.
Co w sytuacji awarii?
Kiedy mamy podejrzenia, że jednak usterka dotknęła nasz sprzęt, nie powinniśmy bezczynnie rozkładać rąk. Zanim zdecydujemy się na ostateczne rozwiązania, możemy w domowych warunkach przywrócić do działania drukarkę, a dokładniej głowicę do dawnej sprawności. Udrożnienie jej nie jest wcale takie trudne. Gdy nie wiemy, jak udrożnić głowicę drukarki, zerknijmy do oprogramowania drukarki.
Często wystarczy kilka kliknięć i gotowe. Urządzenie wraca do dawnej świetności. Co, jeśli taka metoda nie przynosi pożądanych rezultatów? Zawsze możemy spróbować alternatywnej metody w postaci delikatnego zanurzenia kartridża na kilka minut we wrzącej wodzie. Należy mieć tylko na uwadze, by uniknąć zanurzenia chipu, a po wszystkim dokładnie wszystko wytrzeć np. ręcznikiem papierowym. Jeśli wtedy na nic zdały się nasze próby, wówczas trzeba rozważyć zakup nowego tuszu. Nie bójmy się dostępnych na rynku zamienników, te są równie dobre co oryginały, a do tego znacznie tańsze.
Warto wiedzieć jak je przechowywać
Istnieją jednak sytuacje, gdy drukarka nie będzie nam służyć przez dłuższy czas, bo wybieramy się przykładowo na długie wczasy. Nie znaczy to jednak, że wyschnięty tusz uniemożliwi nam ponowne korzystanie z urządzenia, o ile podejmiemy profilaktyczne działania. Na czas dłuższej przerwy w działaniu należy umieścić kartridże z głowicą do góry w szczelnie zamkniętym pojemniku z wilgotną szmatką.
Jak widać, nie trzeba wiele wysiłku wkładać w czynności konserwacyjne. Tym sposobem tusz do drukarki posłuży nam znacznie dłużej, niż gdybyśmy pominęli to działanie. W praktyce przekłada się to na oszczędności w postaci tańszej eksploatacji urządzenia, co jest szczególnie istotne tam, gdzie drukuje się szczególnie dużo.
Jedną z największych bolączek drukarek atramentowych, czyli zasychający tusz da się nie tylko w prosty sposób usunąć, ale też i uniknąć. Nawet wtedy, gdy korzystamy z urządzenia nad wyraz rzadko. Niewielkim nakładem sił oszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów oraz nadprogramowych wydatków, w tym także kosztownego serwisowania drukarki.