Jak oszczędzać na drukowaniu? Poradnik
Dysponowanie nowoczesną drukarką zazwyczaj wiąże się z jej wykorzystywaniem w każdej możliwej sytuacji. Wygoda często przeważa nad zdrowym rozsądkiem, a użytkownik drukuje dosłownie wszystko, począwszy od materiałów potrzebnych do nauki czy pracy, po przepis kulinarny czy adres firmy. Konsekwencjami są szybko zużyte toner lub tusz i części eksploatacyjne urządzenia, a w ich następstwie – koszty przywrócenia sprawności drukarki. Jak ją użytkować, aby ograniczyć wydatki do minimum?
Poprawna konfiguracja drukarki
Na koszty drukowania składa się kilka elementów. Do tych najważniejszych zaliczają się tusz lub toner do drukarki, papier oraz koszty eksploatacji urządzenia (energia elektryczna, zużycie części). Każdy z nich można w znacznym stopniu ograniczyć wprowadzając odpowiednie nawyki korzystania z urządzenia. Ma to szczególne znaczenie w dużych firmach, w których dzienne zmniejszenie liczby wydruków o 100 sztuk oznacza nie tylko oszczędzanie tuszu, ale też ryzy papieru w tygodniu. W warunkach domowych te wartości są mniejsze, jednak również budżet jest nieporównywalny do tego w firmie.
Zarówno drukarki na toner jak i atramentowe mogą drukować taniej, jeśli użytkownik zadba o ich prawidłową konfigurację. Do podstawowych elementów zalicza się rozdzielczość wydruku. Zmniejszenie jej jest równoznaczne z mniejszym zużyciem środka barwiącego. Nie oznacza to, że niską rozdzielczość można stosować zawsze. Np. drukowanie kodów kreskowych czy QR nie zagwarantuje obrazu wystarczająco wyraźnego dla czytników. Można jednak stosować ją do wykonywania dokumentów roboczych, instrukcji i formularzy do wypełniania itp.
Innym elementem ustawień drukarki jest też skład tekstu na stronie. Na spore oszczędności pozwala zmniejszenie czcionki oraz marginesów. Dzięki temu prostemu trikowi można nie tylko zachować toner do drukarki, ale również papier. W nowoczesnych urządzeniach producenci przewidują te programy ekonomiczne – eko.
Drukuj to, co niezbędne
Jednym z problemów, który znacząco wpływa na koszty eksploatacji drukarki jest wciskanie klawisza startu bez wcześniejszego przeanalizowania, co użytkownicy chce i powinien wydrukować. Do typowych sytuacji można zaliczyć:
- drukowanie całego dokumentu, a nie jedynie wybranych stron,
- drukowanie więcej niż jednej kopii np. w wyniku pomyłkowego dwukrotnego wydania polecenia drukowania,
- drukowanie krótkich, prostych informacji, które można zapisać odręcznie (np. adres, czy numer telefonu),
- wielokrotne drukowanie tego samego formularza, regulaminu, wykazu, który po jednorazowym użyciu jest wyrzucany,
- używanie kolorowego tuszu do wydruku dokumentu, w którym istota jest jedynie treść lub wydruk jest przeznaczony do kopiowania na ksero,
- drukowanie treści ze stron internetowych bez wcześniejszego usunięcia banerów, logo, grafik itp.,
- drukowanie „na chwilę”, żeby mieć tekst „pod ręką”, chociaż można z niego korzystać po wyświetleniu na ekranie monitora.
Wprowadzenie odpowiednich nawyków pozwala na znaczne oszczędzanie tuszu, a w drukarkach na toner – tonera. W firmach jest tez możliwe wprowadzanie ograniczeń i blokad, dzięki którym każdy z użytkowników może wydrukować tylko określoną liczbę kopii. W warunkach domowych jedynym ograniczeniem jest racjonalizm.
Postaw na zamienniki tuszów i tonerów
Oszczędne drukowanie to jednak nie tylko mniej wydruków czy lepsza konfiguracja drukarki. Duże znaczenie mają też same urządzenia oraz ich części wymienne. Firma dobretonery.pl, która sprzedaje tonery w Warszawie poleca zamiast oryginalnych kaset i kartridży ich tańsze i wydajniejsze zamienniki. Na oszczędności pozwala również możliwość regeneracji tonera, który – powierzony specjalistom – może być kilkakrotnie napełniany czynnikiem barwiącym bez straty jakości wydruku.
Analizując dostępne na rynku tusze i tonery można zauważyć, że w przypadku oryginalnych produktów liczba możliwych do wydrukowania stron jest kilkakrotnie niższa, przy podobnych cenach. I odwrotnie – oryginalne tonery i tusze o podobnych możliwościach wydruku są dostępne w cenach nawet o 30-70% wyższych od zamienników. Warto jednak pamiętać, że te drugie tylko wtedy zapewnią dobrą jakość wydruku i nie wpłyną destrukcyjnie na urządzenie, jeśli będą pochodzić ze sprawdzonego źródła.