Jak często należy wymieniać pojemniki z tuszem w drukarce?
Posiadanie drukarki wymaga od jej użytkowników sprawdzenia stanu technicznego urządzenia oraz zakupu i uzupełnienia nowych materiałów eksploatacyjnych. Aby drukarka służyła nam dłużej niż zakłada okres gwarancji, należy regularnie wymieniać pojemniki z tuszem. Cykliczna wymiana tuszu w drukarce jest także potrzebna, ponieważ jego zaschnięcie może powodować m.in. uszkodzenie dysz i innych części sprzętu. Jak często wymieniać więc pojemnik z tuszem?
Kiedy wymienić pojemnik z tuszem?
Nie ma jednoznacznej zasady, która zakłada, jak często wymieniać tusz w drukarce. Jedno jest pewne – im częściej drukujemy, tym częściej musimy wymieniać pojemnik z tuszem. Zatem poziom zużycia tuszu w pojemniku zależy głównie od liczby wydrukowanych stron. Z pewnością, w przypadku drukowania zdjęć w kolorze o dużej rozdzielczości, tusz w pojemniku skończy się znacznie szybciej.
Regularna wymiana tuszu w drukarce atramentowej jest także konieczna wtedy, gdy nie używamy sprzętu zbyt często. Zasychanie tuszu przyczynia się do wielu negatywnych konsekwencji w pracy. Atrament zasycha, powodując najczęściej zapychanie dysz i uszkodzenie podzespołów drukarki.
Sprawdź: Gdzie należy wyrzucać zużyte tusze do drukarki?
Co jeszcze wskazuje na to, jak często wymieniać pojemnik z tuszem? Użytkownikom drukarki znany jest komunikat, który mówi o niskim poziomie tuszu. Moment ten można uznać za sygnał o natychmiastowej potrzebie wymiany tuszu w drukarce atramentowej. Warto pamiętać o tym, aby wymieniać te kartridże, o których drukarka informuje, że się wyczerpały. Ignorowanie braku jednego z kolorów może sprawić, że wydruki będą gorszej jakości, np. intensywność odcieni może być niemożliwa do wydrukowania.
Ważne wytyczne producenta
Nie tylko dzięki odpowiedniej eksploatacji, można sprawić, że sprzęt biurowy będzie funkcjonował bez zarzutu. Ważne jest także zwrócenie uwagi na wytyczne producenta zarówno drukarki, jak i materiałów eksploatacyjnych. Na ogół podczas zakupu drukarki atramentowej czy laserowej otrzymujemy tonery lub tusze startowe. Na poszczególnych pojemnikach z tuszem czasami pojawia się informacja, ile wydruków można wykonać. Warto zwrócić na to uwagę, gdy uzupełniamy pojemnik z tuszem.
O żywotności tuszu w drukarce decyduje także termin przydatności, znajdujący się na opakowaniu. Niektóre pojemniki z tuszem po upływie terminu mogą przestać działać, inne pogorszą jakość druku – wszystko zależy od producenta.
Aby nie doprowadzić do zasychania tuszu w drukarce, trzeba po prostu często go używać – przynajmniej raz dziennie warto coś wydrukować. Wiele drukarek przypomina swoim użytkownikom o tym, żeby „przepuścić” profilaktycznie przez dysze tusz. Dotyczy to nowszych modeli, w starszych – sami musimy o tym pamiętać; wtedy głowica drukarki będzie sprawna przez długi czas. Warto pamiętać także o wyłączaniu drukarki przyciskiem on/off w sytuacji, gdy nie używamy sprzętu. Pozostawienie długo włączonej drukarki może prowadzić do wysychania tuszu w dyszach.
Sprawdź: Co zrobić, żeby tusz do drukarki nie zasychał?
Stan techniczny drukarki ma znaczenie
Niektóre części drukarki wymagają konserwacji, szczególnie gdy intensywnie użytkujemy drukarkę. Raz w roku warto zanieść sprzęt do serwisu, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy działają bez zarzutu. Niektóre części, takie jak rolki do pobierania papieru, po prostu się zużywają. O częstotliwości wymiany pojemnika z tuszem decyduje oczywiście odpowiednia jakość produktu. Kupując materiały eksploatacyjne bardzo dobrej jakości, m.in. oryginalne atramenty, nie musimy obawiać się przykrych niespodzianek w postaci zasychania tuszu. Dotyczy to także papieru – tańszy i gorszej jakości może być przyczyną awarii.