Toner a tusz do drukarki
Drukarki to jedne z popularniejszych urządzeń do użytku zarówno biurowego, jak i domowego. Mimo masowej cyfryzacji, nadal są one niezbędne do pracy – wiele dokumentów musi bowiem posiadać swoją papierową wersję. Wybór odpowiedniej drukarki, w gąszczu dostępnych modeli, nie jest jednak oczywisty. Kluczowa jest sama technologia wydruku – laserowa lub atramentowa, od której zależeć będą koszty eksploatacji urządzenia. Jak działają tonery i tusze do drukarek? Na ile wystarcza toner do drukarki laserowej, a na ile tusz do drukarki atramentowej? O tym w artykule!
Różnice między drukarką atramentową a laserową
Podstawowa różnica w działaniu drukarki laserowej i atramentowej wynika ze sposobu nanoszenia druku. W urządzeniach laserowych wykorzystywane są w tym celu tonery, a tusze – w urządzeniach atramentowych. Tonery do drukarek laserowych mają postać sproszkowanych tuszów, z których odpowiedni barwnik przenoszony jest na papier. Wiązka laserowa, jaką wytwarza urządzenie, pada na światłoczuły bęben o właściwościach elektrostatycznych, co powoduje przyciąganie cząstek pigmentu. Bęben drukarki odczytuje zaznaczony obraz, a następnie przenosi go na kartkę. Technika ta nazywana jest drukowaniem na sucho i szczególnie dobrze sprawdza się przy wydrukach monochromatycznych.
Drukarki atramentowe wykorzystywane są w technice tak zwanego druku na mokro. Stosowany w tym przypadku tusz może być rozprowadzany po papierze na dwa sposoby. Najczęściej, do rozmieszczenia pigmentów dochodzi przez mechaniczną pracę głowic. W specjalnych kartridżach bąbelkowych, tusz rozprowadzany jest dzięki pęcherzykom gazu powstającym na skutek podgrzania atramentu. Płynna substancja wnika w kartkę papieru, tworząc tym samym odzwierciedlenie pliku poddanego wydrukowi.
Koszty eksploatacji – co bardziej się opłaca?
Przyjrzymy się poziomowi eksploatacji obu typów urządzeń i kosztom z tym związanym. Zakup drukarki laserowej to nie lada inwestycja. Co jednak ważne, toner jest zdecydowanie wydajniejszy od tuszu – rzadziej od niego podlega wymianie. Pozwala na wydrukowanie kilku, a niekiedy kilkudziesięciu tysięcy stron. Niewygórowane ceny drukarek atramentowych przemawiają za ich zakupem. Należy mieć jednak na uwadze, że stosowane w nich tusze dość szybko się zużywają – po kilkuset stronach, generując dodatkowe koszty. Nowy tusz, zaraz po wyjęciu z pudełka i odklejeniu folii zabezpieczającej, musi być być umieszczony w drukarce, co uchroni go przed zaschnięciem. Przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie warto sprawdzić ceny konkretnego tuszu a tonera i na tej postawie ocenić, jak będą kształtowały się koszty eksploatacji urządzenia. Może okazać się, że przekroczą cenę nowego urządzenia. Zakup urządzenia powinien być przemyślany również pod innymi względami.
Pod uwagę warto wziąć choćby nasze indywidualne potrzeby, preferencje i możliwości finansowe. Porównując ze sobą kilka modeli drukarek laserowych i atramentowych zastanówmy się, z jaką częstotliwością będziemy korzystać z urządzenia. Drukarka laserowa będzie lepszym wyborem, gdy planujemy drukować teksty w dużych ilościach. Choć początkowy koszt zakupu będzie duży, to inwestycja zwróci się z czasem dzięki atrakcyjnym cenowo i rzadko wymienianym tonerom. Przy sporadycznym użytkowaniu, a więc i powolnym zużywaniu tuszu, sprawdzi się tańsza w zakupie drukarka atramentowa. Bez względu na wybór, na jakość wydruków i żywotność samej drukarki, wpłynie rodzaj tonera lub tuszu.
Firmowe materiały eksploatacyjne do drukarek są produktami posiadającymi odpowiednie certyfikaty zapewniające o zgodności z oczekiwanymi parametrami. Nie oznacza to jednak, że należy wystrzegać się ich tańszych zamienników. Bardzo często to właśnie zamienniki tonerów i tuszów do drukarek napełnione są większą ilością barwnika, dzięki czemu wykazują lepszą wydajność niż produkty oryginalne.
Tonery do drukarek – wady i zalety
Zakup drukarki laserowej to spora inwestycja, którą rekompensują koszty eksploatacji – niższe niż w przypadku drukarki atramentowej. Co istotne, tonery do drukarek nie zasychają i są wydajniejsze, dzięki czemu nie wymagają częstej wymiany. Dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena wydruków monochromatycznych. Dość kosztowne może okazać się natomiast drukowanie sporych ilości kolorowych materiałów.
Tusze do drukarek atramentowych – zalety i wady
Drukarki atramentowe kosztują mniej, niż ich laserowe odpowiedniki. Jednocześnie koszty eksploatacyjne tuszów są nieco wyższe w porównaniu z tonerami. Co nie bez znaczenia, nieużywany przez długi czas tusz ulega zasychaniu, więc należy pamiętać o regularnym drukowaniu choćby kilku stron. Problematyczne może okazać się również zapchanie dyszy zasobnika, do którego dochodzi często przy nieoryginalnych tuszach. Stąd ważne jest, by zaopatrywać się jedynie w materiały eksploatacyjne rekomendowane przez producenta drukarki lub sprawdzone zamienniki. Tusze atramentowe, mimo że potrafią brudzić kartkę lub rozlewać się, zapewniają doskonałą jakość wydruku kolorowych obrazów.