Jak działa drukarka laserowa? Wyjaśniamy!
Drukarki laserowe jeszcze kilka lat temu były znacznie droższe niż atramentowe, ale to się zmieniło. Z tego powodu coraz więcej osób korzysta z drukarek laserowych w domowym zaciszu. Sprzęt, który niegdyś był dostępny głównie dla firm dysponujących sporym budżetem, dziś stał się częścią wyposażenia użytkowników prywatnych. Choć nazwa „laserowa” sugeruje, że wewnątrz drukarki znajduje się miniaturowy laser, w większości przypadków wcale tak nie jest. Jak właściwie działa drukarka laserowa i jak jest zbudowana? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.
Zacznijmy od tego jak jest zbudowana drukarka laserowa?
Drukarka laserowa zbudowana jest zasadniczo z trzech zespołów – nie będziemy szczegółowo opowiadać o wszystkich elementach znajdujących się w drukarce – których zadaniem jest:
- Precyzyjne przetworzenie informacji numerycznych (czyli obrazów, tekstów, itp.)
- Naniesienie kolorów na kartkę papieru
- Podawanie i prowadzenie kartki papieru
Komponenty elektroniczne odpowiadające za przekazanie danych dotyczących grafik i tekstów sterowane są przez specjalistyczne oprogramowanie – to dzięki niemu możemy liczyć na wierne odwzorowanie kolorów. Podawanie i prowadzenie papieru nie wymaga szerszego omówienia – zespół prowadnic i czujniki zapewniają prawidłową pracę tego zespołu. Natomiast kwestia nakładania kolorów na papier warta jest głębszej analizy – o ile dość łatwo można sobie wyobrazić, jak działa drukarka atramentowa, to trochę trudniej jest w przypadku laserowej.
Sprawdź ofertę: kartridże do drukarki
Na jakiej zasadzie działa drukarka laserowa?
Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do tej zastosowanej w pierwszych kserokopiarkach. Aby lepiej zrozumieć cały proces „zaczerniania” papieru, opisujemy poszczególne części tego zespołu nanoszącego kolor i ich przeznaczenie.
Drukarka laserowa – budowa bez tajemnic
Jednym z najważniejszych elementów jest bęben światłoczuły. Bęben najpierw jest ładowany elektrostatycznie przez elektrodę ładującą, a następnie jest naświetlany przez laser (lub coraz częściej – przez diody LED) w odpowiednich miejscach, w których zmienia się ładunek elektrostatyczny. To w tych miejscach przyczepi się toner, który docelowo przylgnie do kartki papieru. Z kolei toner to mieszanka dwóch rodzajów cząstek – elektrostatycznych (najczęściej jest to żelazo) oraz kolorowych (w przypadku koloru czarnego jest to często sadza).
Wbrew pozorom nie jest to po prostu proszek zawierający wyłącznie drobinki żelaza i barwnika. Toner musi spełniać szereg wymagań i jest mieszaniną wielu związków chemicznych. Większość producentów używa tonerów wytwarzanych według własnych receptur – dlatego tonery uniwersalne nie sprawdzają się dobrze w każdej drukarce laserowej. Co z laserem? Jak już wspomnieliśmy – w nowszych modelach drukarek jest zastępowany diodami LED (zużywają znacznie mniej energii i łatwiej je wymienić).
Zadaniem tego komponentu jest naświetlenie bębna światłoczułego w odpowiednich miejscach – tych, do których przyczepi się toner. Laser tworzy elektrostatyczną matrycę strony na bębnie światłoczułym. Co dzieje się później? Kolejnym etapem jest naniesienie tonera na kartkę papieru. Toner jest pobierany z zasobnika przez wałek magnetyczny. Wałek nadaje odpowiedni ładunek cząsteczkom tonera, żeby mogły się przyczepić w odpowiednich miejscach do bębna światłoczułego. Za równomierne rozłożenie tonera i jego ilość na wałku magnetycznym odpowiada listwa podająca.
Może Cię zainteresować: Jak działają drukarki 3d?
Drukarka laserowa – jak powstaje nadruk?
Gdy bęben światłoczuły jest już pokryty tonerem, zaczyna się obracać nad kartką papieru dostarczoną przez podajnik. Tutaj rozpoczyna swoją pracę elektroda rozładowująca, która ‘resetuje’ ładunek elektrostatyczny tonera – a ten opada w odpowiednich miejscach na kartkę papieru. Cały opisany cykl powtarza się wielokrotnie – do pełnego zadruku strony może być potrzebne kilka lub kilkanaście obrotów bębna światłoczułego. O czyszczenie bębna z resztek tonera dba listwa czyszcząca.
Wydawałoby się, że to wszystko – ale na tym etapie toner nie jest jeszcze utrwalony. Wystarczyłoby dmuchnięcie lub mocne potrząśnięcie drukarką, aby się rozsypał. Ostatnią fazą drukowania jest utrwalenie tonera – tym zajmują się dwa wałki: grzewczy oraz dociskowy. Poprzez obróbkę termiczną i nacisk druk staje się trwały.
Zalety używania drukarek laserowych
Drukarki laserowe mają wiele atutów, dzięki którym stały się tak popularne (od czasu gdy cena nie jest już przeszkodą w zakupie). Do najważniejszych zalet drukarek laserowych możemy zaliczyć:
- Szybkość drukowania – standardowo to około 20 strona na minutę (rekordowy wynik należy do modelu Xerox 9700 – aż 120 stron na minutę!)
- Wysoka jakość wydruków – sterowniki dbają o odpowiednie dobranie kolorów oraz precyzję nakładania tonera
- Trwałość wydruków – po podgrzaniu toner jest wprasowany w papier i utrwalony, więc nie musisz martwić się o rozmazania i plamy (jeżeli wymieniasz zasobnik na resztki tonera)
- Duża wydajność – toner jest o wiele bardziej ekonomiczny niż atrament
- Niskie koszty eksploatacji – zwłaszcza, gdy Twoja drukarka ma diody LED (pobiera mniej energii, łatwiej ją naprawić – ma także mniej części ruchomych)
- W większości przypadków można stosować zamienniki tonerów dobrej jakości – drukujesz taniej
Wady drukarek laserowych
Tak, drukarki laserowe mają także wady. Na szczęście można je spokojnie policzyć na palcach jednej ręki:
- Koszt zakupu wyższy niż drukarki atramentowej
- Oryginalne zasobniki tonerów są dość drogie
- Większe rozmiary niż drukarek atramentowych
To w zasadzie wszystkie wady drukarek laserowych. Jak widać – plusów jest znacznie więcej niż minusów.
Drukarka laserowa czy atramentowa?
Wybór pomiędzy drukarką atramentowa a laserowa uzależniony jest od kilku czynników:
- Twoje potrzeby i przeznaczenie drukarki
- Koszty eksploatacji
- Twój budżet
Do czego będziesz używać drukarki? Jeśli chcesz drukować wysokiej jakości zdjęcia – raczej wybierz drukarkę atramentową. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu i dobrej jakości drukowanych grafik, drukarka laserowa sprawdzi się w tym lepiej. Rozmiar drukarki oraz funkcje dodatkowe (m. in. drukowanie dwustronne) mogą być w Twojej pracy niezbędne – zwróć uwagę na te parametry. Pamiętaj też, że w przypadku drukarek laserowych tonery mogą być droższe od samego sprzętu – jeśli zdecydujesz się na zamienniki, muszą być z najwyższej półki. Więcej o różnicach pomiędzy drukarkami atramentowymi a laserowymi znajdziesz w tym artykule.