Dlaczego drukarka nie drukuje?
Drukarka jest nieodłącznym elementem wyposażenia biura, a także często korzysta się z niej w domowym zaciszu. Gdy przestaje funkcjonować, warto sprawdzić samodzielnie najczęstsze przyczyny problemów z eksploatacją, zanim skorzysta się z usług serwisu. Oto najczęstsze powody, przez które drukarka nie drukuje oraz sposoby na ich rozwiązanie. Czasem wystarczy wykonać kilka prostych czynności, aby uniknąć wydatków związanych z oddaniem sprzętu do serwisu.
Pusty toner lub tusz
Zazwyczaj drukarka informuje użytkownika o konieczności wymiany pojemnika z tuszem lub tonera, ale może się zdarzyć, że oprogramowanie nie zadziała prawidłowo i nie wyświetli tej informacji. Jeżeli mamy pewność, że drukarka jest prawidłowo podłączona i nie ma żadnych nieprawidłowości związanych ze sterownikami – do tej pory działała jak należy – na wszelki wypadek należy otworzyć pokrywę i sprawdzić, czy nie skończył się tusz lub toner.
Brak sterownika lub nieprawidłowo zainstalowany sterownik
Drukarka jest podłączona prawidłowo, uruchamia się, jest wykrywana przez system operacyjny, ale nie drukuje. Ten problem pojawia się najczęściej przy pierwszej próbie użycia urządzenia. Standardowo, do drukarki jest dołączona płyta CD ze sterownikami do sprzętu, ale może się okazać, że zawiera nieaktualną wersję sterownika. Aby usunąć tę przyczynę, trzeba wejść na stronę producenta drukarki, znaleźć dany model i pobrać oraz zainstalować najnowszą wersję sterownika.
Nieprawidłowo podłączone kable
Wbrew pozorom, jest to bardzo częsty problem – zarówno w biurze, jak i w domu – kabel USB łączący drukarkę z komputerem nie jest do końca wpięty w gniazdo, co skutkuje brakiem realizacji zadań drukowania. Wypięcie i ponowne wpięcie kabla USB to szybki sposób na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania drukarki (jeżeli taka była przyczyna braku drukowania).
Brak papieru w pojemniku
Z reguły informacja o braku papieru pojawia się na wyświetlaczu, ale może się zdarzyć, że czujnik papieru nie działa prawidłowo – na wszelki wypadek lepiej sprawdzić, czy drukarka ma załadowany papier. Istnieje tez możliwość, że pomimo tego, że w zasobniku znajduje się jeszcze kilka kartek papieru, urządzenie nadal nie chce drukować – wystarczy dołożyć więcej papieru.
Niekompatybilny pojemnik z tuszem lub toner
Oprogramowanie drukarki rozpoznaje rodzaj pojemnika z tuszem lub tonera, który umieściliśmy w urządzeniu – jeżeli nie jest kompatybilny ze sprzętem, drukarka nie będzie prawidłowo działać. Należy sprawdzić inny pojemnik – najlepiej oryginalny lub sprawdzony zamiennik – jeżeli drukarka zacznie drukować, to znaczy, że przyczyną problemu był niekompatybilny wkład.
Niedomknięta pokrywa drukarki
Oznaką prawidłowego zamknięcia klapy drukarki jest charakterystyczny trzask. Otwarcie pokrywy i ponowne zamknięcie, zakończone tym dźwiękiem powinno usunąć problem.
Zanieczyszczenia wewnątrz drukarki
W toku eksploatacji sprzętu trudno uniknąć osadzania się kurzu czy drobinek tuszu – to może powodować problemy, takie jak zatkanie dysz lub blokowanie ruchomych części wewnątrz urządzenia. Jeżeli nie widzimy źródła usterki gołym okiem, lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego serwisu.
Niepoprawnie włożony pojemnik z tuszem lub toner
Pojemniki z tuszem oraz tonery powinny dać się umieścić na swoim miejscu łatwo i bez potrzeby użycia siły. Zdarza się, że użytkownicy wkładają pojemniki na siłę, co powoduje brak drukowania. Warto sprawdzić, czy tusz lub toner da się łatwo wyjąć i włożyć z powrotem – mając na uwadze pozycję pozostałych pojemników – problem może leżeć gdzie indziej.
Awaria podzespołów drukarki
Jeżeli podstawowe działania nie przyniosły rozwiązania problemów z drukowaniem, może to oznaczać, że uszkodzeniu uległ jeden lub więcej podzespołów drukarki. Naprawa takiej awarii wymaga fachowej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi i części – w takim wypadku jedynym wyjściem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu drukarek.
Podsumowanie
Jak wynika z treści niniejszego artykułu – większość problemów z drukowaniem możemy usunąć łatwo i szybko sami. Często przyczyny braku drukowania są łatwe do wykrycia – wystarczy jedynie wykonać po kolei kilka czynności. Dla ułatwienia, poniżej znajdziecie listę działań, które pozwolą na przywrócenie funkcji drukarki:
1. Sprawdzenie prawidłowego podłączenia drukarki
2. Aktualizacja sterownika do najnowszej wersji
3. Sprawdzenie ilości papieru w pojemniku
4. Sprawdzenie poziomu tuszu lub tonera
5. Sprawdzenie poprawności zamontowania tuszu lub tonera
6. Sprawdzenie, czy nie ma widocznych zanieczyszczeń wewnątrz drukarki
7. Sprawdzenie, czy pokrywa drukarki jest domknięta
Jeżeli żadna z powyższych czynności nie przynosi rozwiązania problemu z drukowaniem, najprawdopodobniej usterka jest bardziej złożona. W takim wypadku warto udać się do serwisu i oddać sprzęt w ręce specjalistów. Samodzielne próby naprawy drukarki bez odpowiedniej wiedzy, narzędzi oraz części zamiennych może skończyć się kolejnymi uszkodzeniami i w rezultacie – koniecznością zakupu nowego urządzenia.