CMYK czy RGB co wybrać do druku?
Projekt grafiki do wyświetlenia i grafika do druku wymagają odpowiedniego przygotowania. Zapewne każdy spotkał się z określeniami paleta kolorów CMYK oraz RGB. Co oznaczają te nazwy, jakie zastosowanie ma CMYK, a jakie RGB? Jak przygotować prawidłowo plik na barwny druk reklamowy, plakat czy katalog?
Czym są kolory RGB i CMYK?
Zarówno model CMYK, jak i RGB swoje nazwy zawdzięczają pierwszym (lub ostatniej) literom kolorów.
W przypadku RGB:
- RED
- GREEN
- BLUE
Dla palety CMYK:
- Cyan
- Magenta
- Yellow
- blacK
Model RGB bazuje na emisji światła, jest więc używany przez urządzenia elektroniczne. Kolory w modelu RGB pozwala na uzyskanie wielu różnych barw pochodnych – ma w swoim składzie wiązki światła, które docierają z ekranu bezpośrednio do narządu wzroku. Dlatego gama kolorów RGB sprawdza się w projektach na urządzenia przetwarzające i wyświetlające obrazy. Ciekawostką jest to, że mieszanie wszystkich trzech kolorów podstawowych tego modelu nie da nam nigdy czerni.
Model CMYK oparty jest na odbiciu światła. Ta pozornie niewielka paleta pozwala stworzyć ok. 70% wszystkich postrzeganych kolorów, co przekłada się na szerokie możliwości kolorystyczne w druku. Co ciekawe, początkowo w tym modelu nie występowała ostatnia składowa – K. Odcień zbliżony do czerni uzyskiwano z połączenia barw bazowych. Jest to jednak paleta wykorzystywana powszechnie przy barwnych wydrukach, dlatego ze względów ekonomicznych (oszczędność kolorowych tuszów) dodano podstawowy kolor – blacK.
Jaki zestaw kolorów wybrać do druku i dlaczego jest to istotne?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie – który model RGB czy CMYK stosuje się do druku, warto podsumować najistotniejsze informacje i różnice.
- Podstawowe kolory RGB a CMYK – czerwony, zielony i niebieski w RGB i błękit, amarant, żółty oraz czarny dla CMYK
- Różne bazowe kolory dają po wymieszaniu gamę innych odcieni
- Inny kolor po nałożeniu na siebie wszystkich bazowych barw – dla RGB powstaje biała przestrzeń, w przypadku CMYK barwa zbliżona do czerni
- Paleta RGB jest wykorzystywana na wyświetlaczach elektronicznych, model CMYK ma zastosowanie na drukarkach, które mieszają 4 podstawowe kolory.
Bardzo często projekt graficzny jest przygotowany w palecie RGB, która daje bardziej wyrazistą i bogatszą kolorystykę na monitorze. Jeśli obraz ma być projektem do wydruku niezbędna będzie konwersja na kolory CMYK z RGB. Często okazuje się, że grafika wygląda zupełnie inaczej i wymaga korekty.
Jak zmienić RGB na CMYK w znanych programach graficznych?
Większość urządzeń drukujących opiera się na modelu CMYK (drukarka RGB to nadal nowinka i nie jest alternatywą dla standardowych urządzeń). Ponadto różnice kolorystyczne dla tych dwóch modeli są znaczne. Dlatego należy zastosować któryś ze znanych programów graficznych, który konwertuje pliki z RGB na CMYK do druku.
Jak zmienić RGB na CMYK w Photoshopie ?
Konwersja obrazu z trybu RGB na CMYK w programie Photoshop jest prosta. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takiej operacji niektóre kolory mogą ulec zmianie, ze względu na to, że ich wartości z przestrzeni RGB leżą poza przestrzenią CMYK. Warto zatem najpierw wykonać kopię zapasową pliku.
Aby dokonać konwersji, należy w pasku narzędzi wybrać opcję Obraz->Tryb->wybrany przez nas tryb, czyli w tym przypadku CMYK. Jeśli zajdzie taka potrzeba, program może zapytać nas, czy chcemy spłaszczyć obraz – należy to wówczas potwierdzić.
Jak zmienić RGB na CMYK w Illustratorze ?
Konwersja wygląda podobnie jak w programie Photoshop. Również tu warto pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej pliku. Następnie na pasku narzędzi programu wybieramy Plik->Tryb kolorów dokumentu->wybrany przez nas tryb, czyli CMYK. Można następnie ręcznie dokonać korekty kolorów, które znacznie odbiegają od oryginału. W tym celu należy zaznaczyć obiekt, którego kolor chcemy zmienić, ustawić tryb kolorów na CMYK i dostosować kolor wypełnienia.
Jak zmienić RGB na CMYK w Corelu ?
W programie Corel konwersja wygląda nieco inaczej, jednak i tak warto najpierw wykonać kopię zapasową obrazu. Etapy konwersji:
- wybieramy z paska narzędzi Edycja->Znajdź i zamień->Zamień obiekty
- w okienku, które pojawi się na ekranie, wybieramy Zamień modele lub palety kolorów i klikamy Dalej
- w rozwijanym menu, przy Zamień na model kolorów:, wybieramy opcję CMYK i wciskamy Zakończ
- w kolejnym okienku wybieramy opcję Zamień wszystkie.