Rodzaje żarówek
Historia żarówki ma ponad 180 lat, ale chociaż pełni ona te same funkcje, co na początku, to przeszła całkowite przeobrażenie. Klasyczne bańki z żarnikiem odchodzą do historii, a ich miejsce zajmują nowoczesne rozwiązania technologiczne – bezpieczniejsze, energooszczędne i mające dłuższą trwałość. Do takich zaliczają się żarówki LED, świetlówki i halogenowe.
Liczba i rozmaitość dostępnych na rynku żarówek jest na tyle duża, że przeciętny użytkownik bez wiedzy technicznej ma poważny problem z wyborem najefektywniejszego rozwiązania. Przy dokonywaniu wyboru często niezbędne są informacje udzielane przez pracowników sklepu lub poszukiwane w Internecie. Dzięki nim można rozszyfrować tajemniczo brzmiące oznaczenia E27 czy MR11.
Zarówki energooszczędne / LED
Żarówki LED, to jeden z rodzajów oświetlenia, charakteryzujący się energooszczędnością przy dużej zdolności świecenia. W rzeczywistości nie posiadają one żarnika, ale działają w oparciu o półprzewodniki. Źródłem światła w LED-ach jest dioda luminescencyjna, emitująca promienie w kolorze lekko niebieskim. Z uwagi na kształt gwintów są to wygodne zamienniki klasycznych żarówek.
Podstawowe zalety LED-ów to natychmiastowy start oraz błyskawiczne osiąganie stanu pełnej jasności. Diody nie nagrzewają się, wytrzymują do 25 lat, są ekologiczne i zużywają o 90% mniej energii od tradycyjnych żarówek. Ich wady to stosunkowo wysokie ceny oraz z reguły wąski kąt rozproszenia światła. Wymaga to instalowania wielu źródeł w jednym pomieszczeniu.
Żarówki tradycyjne
Tradycyjne żarówki żarowe zbudowane są z wypełnionej gazem lub próżnią szklanej bańki , w której umieszczono żarnik. Pod wpływem energii rozgrzewa się on do wysokich temperatur powodując świecenie. Takie żarówki znane są od dziesięcioleci, jednak z uwagi na ich zapotrzebowanie energetyczne od 2009 roku w UE wycofano ze sprzedaży wszystkie modele o mocy poniżej 100Wat.
Żarówki tradycyjne charakteryzują się czasem świecenia do 1000 godzin, posiadają niezmienną temperaturę światła, a więc również stałą barwę, zbliżoną do światła dziennego. Ich zaletą jest bardzo niska cena, natomiast wadą – niewielka trwałość i mała sprawność. Tradycyjne modele są też uważane za mało oszczędne, ponieważ wykorzystują jedynie 5% pobieranego do ich zasilania prądu.
TYPY gwintów
Jednym z ważniejszych elementów przy wyborze żarówki jest również typ gwintu. W przeszłości wszystkie tego typu produkty posiadały gwint standardowy, który pasował do każdej oprawki. Obecnie kupując lampę do mieszkania lub kinkiet do firmy trzeba też zwracać uwagę na to, jakich żarówek można w nich używać. Zwolennicy LED-ów nie wkręcą do swoich lamp tradycyjnych żarówek.
Gwinty oferowanych przez producentów źródeł światła mogą mieć różne kształty i średnice. Stąd stosuje się specjalne oznaczenia, złożone z litery i liczby. Do standardowych zaliczają się te z literą E. Z kolei gwinty żarówek LED-owych mogą mieć niestandardowe wymiary i kształty, dlatego przed ich zakupem trzeba dokładnie sprawdzić, jaki typ pasuje do lampy lub kinkietu.
E27 i E14
Gwinty z literą E należą do najpopularniejszych i w przeszłości uważane były za standard. Litera nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do nazwiska Edisona, który w 1879 roku opatentował właśnie taki wynalazek. W tej kategorii wyróżnia się dwa rodzaje gwintów – E14 oraz E27, przeznaczone do żarówek pracujących pod napięciem 230VAC, w warunkach domowych i komercyjnych.
Znajdująca się za literą E liczba to oznaczenie dotyczące wielkości gwintu. E14 odnosi się do małych gwintów. Wyposażone są w nie LED-y, żarówki CFL o mocy 7, 9, 11 Watt oraz modele żarowe o mocy 15, 20, 40, 60 Watt. Z kolei E27 to oznaczenie dużego gwintu Edisona, stosowane w LED-ach, żarówkach żarowych o mocy 20, 40, 60, 75, 100, 150, 200 Watt oraz w odpowiednikach CFL.
GU10 i MR 16
W przeciwieństwie do tradycyjnych, wkręcanych gwintów Edisona oznaczanych literą E żarówki mogą też być mocowane za pomocą innych systemów. Do takich zalicza się te oznaczone symbolami GU10 i MR16. To mocowania bagnetowe, wykorzystywane przeważnie w żarówkach halogenowych. GU10 dotyczy modeli pracujących pod napięciem 230VAC, natomiast MR16 stosowane jest do napięcia 12VAC/DC.
Oznaczenia te, pomimo podobnej konstrukcji mocowania, mają znaczenie z uwagi na rodzaj stosowanego źródła zasilania. Do żarówek z trzonkami MR16 niezbędne jest wykorzystanie transformatora magnetycznego. Takie oświetlenie idealnie sprawdza się w systemach zasilanych kolektorami słonecznymi. Z kolei żarówki z trzonkiem GU10 to najlepszy wybór do oświetlenia kuchni i łazienek.
MR11 i MR4
Sklep Dobretonery oferuje również inne typy żarówek z trzonkami MR11, będącymi odpowiednikami typu GU4 o rozstawie nóżek 4mm. To oświetlenie dedykowane witrynom meblowym i innym dekoracjom. Żarówki te mocowane są na wcisk, a napięcie znamionowe może wynosić 12V AC/DC lub 230V AC, dlatego podczas zakupu konieczne jest sprawdzenie typu posiadanych żarówek.