Wszystko, co chcesz wiedzieć o drukarkach laserowych
Wybór i zakup drukarki powoli staje się coraz łatwiejszym zadaniem. Informacje na temat typów i modeli sprzętów można bez problemu znaleźć w Internecie. Okazuje się jednak, że aż do chwili, gdy drukarka staje się niezbędna, mało kto wie, czym różnią się poszczególne jej rodzaje. Poniżej zestawiono najważniejsze informacje na temat drukarek laserowych.
Historia drukarek laserowych
Obecnie niejeden profesjonalista śmiało może powiedzieć, że wie wszystko o drukarkach. Kto jednak zna ich historię? Pomysłodawcą i producentem prototypowych drukarek laserowych była firma Xerox. Jak podają niektóre źródła, pierwsze wydruki powstały już w 1949 roku w Stanach Zjednoczonych. Kopie te, w rozdzielczości 300 dpi, już od samego początku wyłaniały się z maszyny w szybkim tempie – nawet 120 stron na minutę! Następnym kamieniem milowym w historii tego rodzaju drukarek było opracowanie tańszej i wydajniejszej technologii wydruku przez firmę Canon, która następnie sprzedała ją dwom innym wiodącym producentom elektroniki: Apple i HP. Pierwsze drukarki laserowe były jednak bardzo drogie – były to kwoty rzędu setek tysięcy dolarów! Obecnie sytuacja klaruje się znacznie korzystniej, a drukarki laserowe goszczą nie tylko w większych firmach, ale też w domach prywatnych. Czym zasłużyły sobie na dobrą opinię?
Jakość wydruku
Zasadniczym parametrem, branym pod uwagę przy wyborze drukarki, jest jakość wydruku. W tym temacie ogromne znaczenie ma to, jak działają drukarki laserowe. W przeciwieństwie do urządzeń wykorzystujących technologię atramentową, w których używa się tuszów do drukarek, w odpowiednikach laserowych wykorzystywane są tonery. Zawierają one barwny proszek umożliwiający kopiowanie danego materiału. Drukarki laserowe polecane są szczególnie do tworzenia wydruków tekstu czy grafik, natomiast wysoką jakość zdjęć czy obrazów uzyskać można przy użyciu drukarki atramentowej. Jakie są rodzaje drukarek laserowych?
Jak radzi sobie z wydrukiem czarno-białym?
Osoby nie planujące drukowania zdjęć czy grafik zwykle inwestują w drukarki monochromatyczne. Sprawdzają się one świetnie w biurach, gdzie zazwyczaj potrzebne są wydruki tekstu, tabel czy wykresów. Jakość otrzymanego dokumentu zależy głównie od jakości wybranego tonera – ma to też w późniejszym czasie spory wpływ na utrzymanie sprzętu w dobrej kondycji. Zwykle jednak można liczyć na wydruki w skali szarości o bardzo wysokiej jakości.
Jak drukuje „w kolorze”?
Oprócz modelu monochromatycznego, w sprzedaży są też laserowe drukarki kolorowe. Do wydruku wysokiej jakości zdjęć w wielu barwach o różnym nasyceniu zwykle lepiej jest wybrać drukarkę atramentową. Jeśli jednak takie wydruki zdarzają się sporadycznie lub najwyższa jakość dokumentów w kolorze nie jest wymagana, warto zainwestować w urządzenie laserowe. Jego cena jest wyższa niż koszt sprzętu jedynie do wydruków czarno-białych. Kolorowe obrazy wychodzące z drukarki laserowej mogą być dobre jakościowo, jeśli nie kupi się najtańszych modeli – na powstających w nich obrazach zwykle brakuje ostrości i wyraźnych przejść lub granic między barwami.
Koszty eksploatacji drukarek
Dlaczego, mimo wyższej ceny zakupu, wielu użytkowników wciąż stawia drukarki laserowe ponad atramentowymi? Znaczenie ma nie tylko jakość, ale też wydajność i koszty eksploatacji. Ten rodzaj sprzętu sprawdza się, gdy chcemy stworzyć dużą liczbę kopii w krótkim czasie. Niektóre urządzenia laserowe potrafią wydrukować nawet ponad 40 stron na minutę! Maszyny te są też ekonomiczne – koszt użytkowania jest mniejszy, a toner zwykle wystarcza na dłużej niż tusz do drukarki atramentowej. Przy użyciu oryginalnych tonerów, koszt wydruku jednej strony może wynosić jedyne 4 grosze, co stanowi niewielki wydatek. Przed wyborem odpowiedniego sprzętu warto zapoznać się z jego parametrami i porównać je z planowaną eksploatacją. Koszty będą jeszcze niższe, gdy wybrany sprzęt będzie energooszczędny. W większych firmach zastosowanie mają urządzenia wielofunkcyjne, czyli połączenie kilku niezbędny w pracy urządzeń: drukarki, skanera, ksero czy faksu.